15.05.2024

Share

Eid al-Adha: Święto poświęcenia, lojalności i hojności

Które kraje świętują Eid al-Adha?

Eid al-Adha, znane również jako Święto Ofiarowania, obchodzone jest dziesiątego dnia miesiąca Zul Hijjah w kalendarzu muzułmańskim. Święto to jest ostatnim świętem przed hadżdż, świętą pielgrzymką do Mekki, miasta, które ma szczególne znaczenie dla muzułmanów. Podczas Eid al-Adha wierni wykonują tradycję uboju barana i składania go w ofierze. W tym dniu muzułmanie wspominają również wyczyny proroka Ibrahima, który jest uważany za wspólnego przodka Arabów i Żydów.

Kiedy obchodzone jest święto Eid al-Adha w 2024 roku?

Święto Eid al-Adha przypada dziesiątego dnia miesiąca Zul Hijjah i ma miejsce 70 dni po Uraza al-Adha. Data jest określana przez muzułmański kalendarz księżycowy, więc każdego roku data obchodów przesuwa się o 11 dni w stosunku do kalendarza gregoriańskiego. Eid al-Fitr w 2024 roku przypada w nocy z 15 na 16 czerwca.

Główne obchody Eid al-Adha odbędą się 16 czerwca, czyli w niedzielę. Święto trwa zazwyczaj trzy dni, więc w 2024 roku obchody potrwają do wtorku, 18 czerwca. W niektórych krajach islamskich święto trwa jeszcze dłużej, przez kilka kolejnych dni. Na przykład w Arabii Saudyjskiej trwa ono dwa tygodnie.

Jaka jest istota święta Eid al-Adha?

Muhammad Hazrat Baybikov, imam meczetu Ihsan, podkreślił, że Eid al-Adha to święto poświęcenia i jeden z dwóch najważniejszych dni w roku dla muzułmanów. W języku arabskim nazywa się Eid al-Adha, co tłumaczy się jako "Święto Ofiary".

W tym dniu wierzący wspominają historię opisaną w surze 37 Koranu, o której wspomina również Stary Testament. Według legendy, proroka Ibrahima (znanego jako Abraham w chrześcijaństwie) odwiedził we śnie anioł Jabrail. Za jego pośrednictwem Allah nakazał Ibrahimowi poświęcić syna.

Pomimo psychicznej udręki, Ibrahim zgodził się i przybył do doliny Mina ze swoim synem, który, świadomy swojego losu, nie stawiał żadnego oporu. Obaj potraktowali tę próbę jako test ich lojalności wobec Allaha.

Kiedy nadszedł moment złożenia ofiary, Allah sprawił, że nóż przestał ciąć, a Prorok otrzymał rozkaz zabicia barana zamiast syna. Za jego silną wiarę Allah nagrodził Ibrahima, który później doczekał się drugiego syna, Ishaqa.

Chociaż Koran nie wspomina imienia syna, którego Ibrahim miał złożyć w ofierze, tradycja muzułmańska sugeruje, że był to najstarszy syn, Ismail. Chrześcijańska wersja mówi, że Abraham poświęcił swojego drugiego syna, Izaaka.

Z tej legendy zrodziła się tradycja składania ofiar. Jest to główny, ale nie jedyny rytuał Eid al-Adha.

Czym jest Eid al-Adha?

Jak muzułmanie obchodzą Eid al-Adha?

Przygotowania do święta rozpoczynają się półtora miesiąca przed Eid al-Adha. W tym okresie muzułmanie powstrzymują się od uczt, strzyżenia włosów i golenia, a wielu z nich przygotowuje się do pielgrzymki.

Eid al-Adha, według Muhammada-Khazrata Baybikova, reprezentuje koniec pielgrzymki - podróży do Mekki. Odwiedzenie świętego miasta jest zalecane każdemu muzułmaninowi przynajmniej raz w życiu, pod warunkiem, że jest to możliwe ze względu na stan zdrowia, finanse i okoliczności zewnętrzne.

Hadżdż jest jednym z pięciu filarów islamu i odbywa się co roku w ciągu pierwszych dziesięciu dni miesiąca Zul-Hidżaz. Sam miesiąc Zul-Hijjah został nazwany specjalnie dla tego obrzędu.

W przeddzień święta, dziewiątego dnia miesiąca Zul Hidżah, muzułmanie powinni znajdować się na górze Arafat. W dniu Eid al-Adha udają się do doliny Mina, gdzie odbywa się symboliczne rzucanie kamieniami, a następnie wykonują siedem okrążeń wokół Kaaby, sześciennej struktury na dziedzińcu zarezerwowanego meczetu w Mekce.

Jeśli z jakiegoś powodu dana osoba nie jest w stanie odbyć pielgrzymki, pozostaje w domu i oddaje cześć oraz pości w tym dniu.

Czym jest post u muzułmanów?

W islamie post jest bardzo surowy - obejmuje całkowitą odmowę jedzenia i picia od świtu do zachodu słońca. W nocy ograniczenia są znoszone, ale religia nadal nie pochwala ekscesów. Ponadto w okresie postu wierzący odmawiają intymnej bliskości.

Jakie znaczenie ma poświęcenie w Eid al-Adha?

Z nazwy święta Eid al-Adha wynika, że jego głównym obrzędem jest ofiara ku pamięci Proroka Ibrahima. Obrzęd ten, wykonywany dziesiątego dnia miesiąca Zul-Hijjah, polega na złożeniu w ofierze barana, krowy lub wielbłąda, przy zachowaniu szczególnych zasad.

Przed rozpoczęciem procesu nad zwierzęciem recytowane jest imię Allaha. Koran mówi: "Kiedy zostaną rzucone na ziemię, zjedzcie ich mięso i nakarmcie biednych i potrzebujących". To pokazuje, że Allah nie potrzebuje mięsa ani krwi ofiary. Ofiara staje się manifestacją wiary i oddania muzułmanina.

Znaczenie Eid al-Adha jest wyrazem oddania Allahowi. Podczas uboju zwierzęcia ważne jest zachowanie spokoju i szacunku, a nie agresji. Czułość i współczucie dla ofiary przynoszą Allahowi przychylność zgodnie z naukami Koranu.

Ważne jest również, aby zwierzę nie widziało noża i aby było przynoszone do miejsca, w którym wykonywany jest rytuał, ostrożnie, aby nie wywołać paniki. I oczywiście torturowanie ofiary jest surowo zabronione.

Poprzez składanie ofiar muzułmanin zbliża się do Allaha Wszechmogącego.

Muzułmanie składają ofiarę w swoim miejscu zamieszkania lub w miejscu, w którym przebywają podczas wakacji. Nie jest konieczne udawanie się do Mekki, aby zrobić to prawidłowo.

Po zakończeniu rytuału mięso jest rozdzielane w celu przygotowania z niego tradycyjnych potraw. Jedna trzecia powinna zostać przekazana biednym i potrzebującym, jedna trzecia gościom i krewnym, a resztę można zostawić rodzinie.

Kto jest składany w ofierze w Eid al-Adha?

Jakie inne tradycje są przestrzegane podczas Eid al-Adha?

Po wschodzie słońca muzułmanie zbierają się w meczecie, aby wykonać świąteczną modlitwę namaz. Przychodzą tam po dokonaniu rytualnej ablucji, ubrani w czyste i eleganckie stroje. Po modlitwie wierni wracają do domu, aby pomodlić się do Allaha, a następnie zjeść śniadanie przed powrotem do meczetu na kazanie.

Tradycyjnie w tym dniu odwiedza się krewnych i obdarowuje prezentami. Odwiedzanie krewnych i ucztowanie może być kontynuowane w kolejne dni. Oprócz dań mięsnych, na świątecznym stole często znajdują się różne słodycze.

Główne obowiązkowe działania w dniu Eid al-Adha obejmują:

  • Wykonanie pełnej rytualnej ablucji.
  • Wizyta w meczecie i udział w uroczystej modlitwie.
  • Odwiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłych krewnych.
  • Poświęcenie barana, krowy lub wielbłąda i przygotowanie z nich świątecznych potraw.
  • Podawanie mięsa rodzinie, przyjaciołom i potrzebującym.
  • Nakrywanie świątecznego stołu i przyjmowanie gości.

Czego nie należy robić w Eid al-Adha?

Oprócz głównych obowiązkowych rytuałów w Eid al-Adha, istnieje również szereg zakazów, których należy przestrzegać podczas tego święta. Ważne jest nie tylko wykonywanie określonych czynności, ale także przestrzeganie pewnych norm etycznych.

Przede wszystkim surowo zabrania się odmawiania jałmużny i pomocy potrzebującym, a także powstrzymywania się od przekleństw i wulgaryzmów. Należy również zwracać uwagę na swój wygląd - niedopuszczalne jest chodzenie w brudnych lub zaniedbanych ubraniach w świąteczny dzień.

Zabroniona jest również ciężka praca fizyczna. Eid al-Adha to czas modlitwy i dialogu z bliskimi, dlatego w tym dniu ważne jest, aby zwracać uwagę na praktyki duchowe i spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi.

Referencje

Zostaw komentarz