24.08.2023

Share

5 największych religii

Badania pokazują, że większość ludzi na świecie identyfikuje się jako należący do tradycji religijnej. Obecnie na świecie żyje 8 miliardów ludzi. Około 17% z nich identyfikuje się jako niewierzący. Oznacza to, że 90% z nich to osoby wierzące. A 85% należy do pięciu największych religii na świecie.

Chińska religia ludowa - pozycja 5

Chińska religia ludowa to ogólny termin określający wszystkie chińskie praktyki religijne. Jest to mieszanka buddyzmu, taoizmu, konfucjanizmu i chińskich wierzeń ludowych.

Mówiąc prościej, chińska religia ludowa opiera się na trzech kultowych filarach. Kult nieba, gdzie niebo jest źródłem zasad moralnych, najwyższym bóstwem i siedzibą władzy. Kult Qi, gdzie Qi jest siłą twórczą i energią. Kult przodków.

Trudno jest określić liczbę wyznawców tej religii, a różne źródła podają liczby różniące się nawet o 100 milionów. W rezultacie przybliżona liczba wyznawców wynosi od 400 do 500 milionów, co stanowi około 5% światowej populacji.

Buddyzm - 4 miejsce

Buddyzm rozwinął się około piątego i czwartego wieku po nauczaniu indyjskiego księcia Siddharthy Gautamy, znanego również jako Budda Siakjamuni. Buddyzm naucza, że ostatecznym celem życia jest osiągnięcie nirwany, stanu najwyższego oświecenia, kiedy człowiek przestaje być sobą i ucieka od koła samsary - wiecznego odradzania się.

Buddyzm jest szeroko rozpowszechniony w Azji Środkowej, na Dalekim Wschodzie i w Azji Południowo-Wschodniej. Ma nieco ponad 500 milionów wyznawców.

Hinduizm - 3 miejsce

Hinduizm jest religią większości populacji Indii. W rzeczywistości hinduizm nie jest jedną religią, istnieje wiele wyznań, takich jak buddyzm czy chrześcijaństwo. W ramach hinduizmu istnieją cztery główne tradycje hinduistyczne, które mają ze sobą wiele wspólnego: wajsznawizm, śiwaizm, śaktyzm i neohinduizm.

Hinduizm ma około 1,16 miliarda wyznawców, co stanowi 15% światowej populacji. Jest to jedna z najszybciej rozwijających się religii.

Islam - 2 miejsce

Islam jest powszechnie uważany za najmłodszą religię na świecie. Muzułmanie żyją głównie w krajach azjatyckich i afrykańskich. Indonezja ma największą populację muzułmanów. Główne nurty islamu to sunnizm i szyizm, przy czym 80-90% muzułmanów to sunnici.

Łącznie na świecie żyje około 1,9 miliarda muzułmanów. Stanowi to prawie 25% światowej populacji. Niektóre ośrodki analityczne przewidują, że islam prawdopodobnie stanie się najbardziej zaludnioną religią na świecie do 2070 roku.

Chrześcijaństwo - 1 miejsce

Chrześcijaństwo jest największą religią na świecie. Główne ośrodki chrześcijańskie nie znajdują się już w Europie i Ameryce Północnej, ale w Afryce. Stany Zjednoczone mają największą populację chrześcijan. Główne odłamy chrześcijaństwa to katolicyzm, protestantyzm i prawosławie. Katolicy stanowią około połowy wszystkich chrześcijan.

Chrześcijanami jest łącznie 2,3 miliarda ludzi. Islam rośnie znacznie szybciej niż chrześcijaństwo, ale większość ośrodków badawczych szacuje, że chrześcijaństwo pozostanie największą religią świata do 2050 roku.

Referencje

Zostaw komentarz